STEBLUSIOWI BADACZE

Dzieci od urodzenia są odkrywcami i ciekawskimi badaczami. Jednym ze sposobów zaspokojenia ciekawości dzieci są zabawy badawcze i eksperymenty, które rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo – skutkowego, porównywania, planowania własnych działań, poszukiwania oryginalnych pomysłów i rozwiązań. Przy okazji dzieci rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, wytrwałość, koncentrację uwagi, spostrzegawczość oraz poszerzają horyzonty myślowe.
My od dawna wiemy, że Steblusiowe przedszkolaki uwielbiają eksperymentować, a przy tym dobrze się bawić. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na świetną zabawę.

Kochane Steblusiaki pokażcie, czy udało Wam się wykonać eksperymenty. A może zrobiliście takie, których my jeszcze nie znamy?!

1. „Wędrujące kolory”

– 6 szklanek,
– wodę zabarwioną np. bibułą, barwnikiem spożywczym,
– ręcznik papierowy.

No to zaczynamy!
Wlejcie zabarwioną wodę do co drugiej szklanki, następnie włóżcie do szklanek złożony w paski ręcznik
papierowy (jak na zdjęciu). Teraz nie pozostało nic innego jak obserwować „wędrującą” wodę między
szklankami i zmieniające się kolory.

2. „Tańczące bąbelki”

– wysoką szklankę lub słoik,
– olej,
– wodę zabarwioną np. bibułą, barwnikiem spożywczym,
– tabletkę musującą
No to zaczynamy:
Napełnijcie naczynie olejem, następnie wlejcie do niego zabarwioną wodę. Po chwili wrzućcie do środka
tabletkę musującą. Ojjj cóż to się dzieje???

2 (1)

3. „Kolorowy deszcz”

– wysoką szklankę lub słoik,
– olej i wodę,
– wodę zabarwioną np. bibułą lub barwniki spożywcze,
– strzykawkę lub pipetę, albo łyżkę.
No to zaczynamy:
Napełnijcie naczynie wodą a następnie wlejcie olej tak, aby powstała ok. 1cm warstwa. Następnie przy
pomocy strzykawki, pipety lub po prostu łyżki wkropcie na olej zabarwioną wodę lub barwniki
spożywcze. Cóż by to było gdyby z nieba spadały takie kolorowe krople?

3 (1)

4. „Czy utonie” ?

– miskę z wodą

– różnego rodzaju przedmioty, które zatoną lub utrzymają się na powierzchni wody. Na pewno w
domu znajdziecie wiele ciekawych rzeczy, które warto poddać testom 🙂.
No to zaczynamy:
Do miski z wodą wrzućcie po kolei przedmioty, które przygotowaliście. Obserwujcie, które zatoną, a
które będą pływały po wodzie. Testom może nie być końca.

4 (1)

5. „Magiczne obrazki”

Przygotujcie:
– talerz z niewielką ilością wody,
– marker i mazaki,
– ręcznik papierowy.
No to zaczynamy:
Kawałek papierowego ręcznika zegnijcie na pół, rozłóżcie i w środkowej części narysujcie co tylko zapragniecie. Najlepiej jak kontur obrazka namalujecie markerem, a środki wypełnicie mazakami. Następnie złóżcie ręcznik z powrotem na pół i połóżcie go na wodę. Czary mary, hokus pokus.

5 (1)

6. „Czy się w końcu wymieszają”

– słoik z zakrętką,
– olej zabarwiony barwnikiem spożywczym,
– wodę zabarwioną np. bibułą.
Najlepiej jeśli woda i olej będą w dwóch różnych kolorach.
No to zaczynamy:
Napełnijcie 1/2 słoika wodą a następnie powoli wlejcie olej zabarwiony barwnikiem spożywczym. Zakręćcie porządnie słoik i zamieszajcie z całych sił. Teraz chwila obserwacji. Cóż to? Co się stało? To wcale się nie wymieszało?

6 (1)

7. „Pływająca igła”

– szklankę wypełnioną wodą,
– igłę,
– pęsetę.
No to zaczynamy:
Poczekajcie, aż woda w szklance będzie całkowicie nieruchoma. Następnie chwyćcie pęsetą igłę tak, aby
była w pozycji poziomej. Teraz bardzo ostrożnie i powoli umieśćcie igłę na wodzie. Pływa?! Udało się!
Gratulacje! Uuuu jednak nie, nie zrażaj się. Spróbuj raz jeszcze, skoncentruj się i na pewno się uda!

7 (1)

BRAWO! BARWO! BRAWO!!!