Zielono nam, czyli Dzień Świętego Patryka

Przyszedł czas na kolejne pomysły na urozmaicenie dnia – dzisiaj związany z obchodami dnia Św. Patryka w ramach odkrywania kultury krajów anglojęzycznych.

Clipart-Email-2935535

Dzień świętego Patryka wypada dzisiaj, czyli 17 marca. Jest to święto irlandzkie, o wymiarze narodowo-religijnym. Jest globalnym świętem irlandzkiej kultury, dziedzictwa, kreatywności  i otwartości na świat. Najbardziej charakterystycznymi symbolami obchodów Dnia Świętego Patryka są muzyka i taniec irlandzki, ale także kolorowe parady, które w tym dniu odbywają się nie tylko w Irlandii, lecz również w wielu innych zakątkach świata.

Pisząc o Dniu św. Patryka, nie można pominąć symboli irlandzkich, tak często wykorzystywanych w tym dniu.

yikA5znbTTrójlistna koniczyna (SHAMROCK) – według legendy, wykorzystał ją Święty Patryk poprzez pokazanie tej rośliny jako jednej łodygi z trzema liśćmi do zobrazowania istoty Trójcy Świętej. W dniu św. Patryka (17 marca), shamrock jest noszona w klapie ubrania przez Irlandczyków na całym świecie.

leprechaun-clipart-to-printBardzo ważną postacią irlandzką jest Leprikon (LEPRECHAUN)– rodzaj skrzata. Leprikony są niesamowitymi sknerami. Z uporem dążą do posiadania bogactwa! Oglądają każdy grosik, który mają wydać, a swój majątek trzymają w wielkim metalowym garncu, który stanowi ich najcenniejszy skarb. Skrzat ten ma zawsze przy sobie dwie sakiewki: jedna zawiera srebrną, a druga złotą monetę. Srebrna moneta służy Leprechaunowi do płacenia za wszelkie potrzebne mu dobra; dzięki swej magicznej mocy zawsze znika z kieszeni sprzedającego i powraca do pierwotnego właściciela. Złota moneta służy mu za łapówkę dla każdego, który go schwyta, jednak po zamianie właściciela zamienia się ona błyskawicznie w popiół lub w suche liście.

Clipart-Email-1952605Tęcza (RAINBOW) – utarło się powiedzenie, że po drugiej stronie tęczy można odnaleźć skarb Leprikona (zgodnie z tym powiedzeniem skarb ten jest nie do zdobycia)

Zachęcamy do:

• przeczytania dzieciom legendy o Św. Patryku:

• posłuchania piosenki o Leprikornie:

• poznania angielskich słówek:

• zabawy z dzieckiem – gra kółko-krzyżyk w irlandzkim stylu (do pobrania na Facebooku przedszkola)

Gra kółko-krzyżyk w irlandzkim stylu – to wspaniała zabawa dla całej rodziny.
– Pobierz planszę z grą lub narysuj ją sam.
-Poszczególne elementy wytnij lub użyj swoich własnych kreacji
-Gotowe! Zagramy? Udanej zabawy!

Zasady gry:
Kółko i krzyżyk to gra umysłowa rozgrywana przez dwóch graczy. Gracze stawiają na przemian kółko i krzyżyk (koniczynę, monetę) dążąc do zajęcia trzech pól w jednej linii (pionowej, poziomej lub ukośnej). Wygrywa ten z graczy, któremu jako pierwszemu uda ułożyć się trzy znaki w jednej linii.

SW PATRYK-1 SW PATRYK 1-1

• kolorowania obrazków związanych z Dniem Św. Patryka

UWAGA – STEBLUSIOWY KONKURS!!!

Zachęcamy również do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem: „Zielony skrzat- Laprechaun”

• format i technika prac dowolna,
  • zdjęcia prac należy umieszczać na przedszkolnym Facebooku (jedna osoba – jedna praca),
  • za udział w konkursie czeka „złota nagroda”,
  • kryteria oceniania: POMYSŁOWOŚĆ i ORYGINALNOŚĆ,
  • rozstrzygnięcie konkursu za tydzień (tzn. 24.03.2020r.).

Przykład – skrzat z rolki po papierze toaletowym: