Kontakt

tel: 34 3511404, e-mail: 4@przedszkolalubliniec.pl, 42-700 Lubliniec, ul. Wawrzyńca Hajdy 20

ORIGAMI – TO JEST ŁATWE!

Steblusiowe Przedszkolaki, dzisiaj chcielibyśmy pokazać Wam jak można za pomocą papieru wyczarować fantazyjne wzory. Sztuka składania papieru nazywana jest ORIGAMI. Historia origami wywodzi się z dalekich Chin, jednak spopularyzowali ją Japończycy. Najważniejszą zasadą origami jest składanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich możliwych kierunkach, nie używając nożyczek ani kleju. Ważne również jest to, że papier składa się na powierzchniach płaskich, a nie w „powietrzu”.

Ponieważ sztuka ta wymaga dokładności i cierpliwości, dziś pokażemy Wam origami z kółek, które jest wspaniałą zabawą dla dzieci i wprowadzeniem do klasycznego origami. Z origami z kółek świetnie poradzą sobie młodsze dzieci czteroletnie i pięcioletnie, a z pomocą rodziców nawet dzieci trzyletnie.

WhatsApp Image 2020-04-15 at 17.30.57Oczywiście do tej papierowej zabawy potrzebne są kolorowe kółka z papieru, które można samodzielnie wyciąć przy pomocy kubków, szklanek czy kieliszków. Małe kółeczka można wyciąć dziurkaczem. Dziecko samodzielnie może obrysować kółka o różnej wielkości a następnie starannie je wyciąć, ćwicząc przy tym sprawność manualną. Efektem końcowym jest składanie i łączenie kółek we wzory wg własnego pomysłu. Dla trwałości końcowego efektu możemy zrobić wyjątek i użyć kleju.

Już jutro – 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, dlatego też przedstawiamy Wam zwierzątka z origami, które znacie nie tylko z książeczek ale również z otaczającej nas przyrody. Spróbujcie kochane dzieci stworzyć własne zwierzątka lub fantazyjne wzory z „kółkowego origami” i podzielcie się z nami swoimi pomysłami. Oto kilka przykładów:

WhatsApp Image 2020-04-15 at 17.31.00WhatsApp Image 2020-04-15 at 17.30.59