ZABAWY ĆWICZĄCE KOORDYNACJĘ WZROKOWO-RUCHOWĄ

Opublikowane przez przedszkole4 w dniu

Kochane Steblusiaki dziś mamy dla Was zabawy, dzięki którym w przyjemny sposób poćwiczycie koncentrację uwagi, będziecie mogli wykorzystać Waszą pomysłowość i kreatywność, a także poćwiczycie koordynację wzrokowo – ruchową. Cóż to takiego ta koordynacja wzrokowo – ruchowa? Już Wam wyjaśniamy… najprościej mówiąc jest to umiejętność łączenia tego co widzi oko, z tym co wykonuje ręka.

Prawidłowa koordynacja oko–ręka ma niezwykłe znaczenie, gdyż jest niezbędna do wykonywania wielu codziennych czynności samoobsługowych, a także manipulacyjnych – rysowania, malowania, pisania, czy uprawiania sportu. Prawie wszystkie nasze czynności wymagają koordynacji wzrokowo-ruchowej, dlatego tak ważna jest jej stymulacja i poprawa. Aby usprawniać i doskonalić tę sferę, warto stosować różnego rodzaju proste zabawy i ćwiczenia, które będą przyjemnością dla dziecka, a jednocześnie będą pomagały uzyskać zaplanowany cel.

Świetnym pretekstem do tego jest gra w piłkę, rzucanie do celu, podrzucanie i łapanie. Innym dobrym pomysłem są prace plastyczne, nauka samodzielnego ubierania się czy układanie wieży np. z drewnianych klocków.

A teraz czas na nasze propozycje super zabaw …

 

1. Kolorowa przeplatanka

Potrzebujecie:

  • kawałek kartonu lub tektury,

  • mazaki/ kredki/farby/ kolorowy papier (według uznania),

  • słomki i makaron rurki,

  • sznurówkę/ sznurek/wełnę (co znajdziecie w domu),

  • klej i nożyczki,

  • uśmiech i kreatywne pomysły.

IMG_8797

Nasza propozycja kolorowej przeplatanki to tęczowy obrazek z uśmiechniętym słonkiem i chmurą z orzeźwiającymi kropelkami deszczu. Wy na kawałku kartonu lub tektury możecie narysować to, na co macie tylko ochotę. Kiedy wasz rysunek będzie gotowy w dowolne miejsca przyklejcie makaron lub słomki. Teraz wystarczy odrobina skupienia, aby sznurek przepleść przez każdy makaron lub słomkę.

Powodzenia!

700468ed-0ae2-4bcf-93ff-49239f3f454b 931a8c1d-9dd2-4f51-bcb3-8373a94933d6

 

2. Bilard

Potrzebujecie:

  • wieko z kartoniku po butach lub kawałek kartonu, z którego można takie właśnie wieko wykonać,

  • kredki/ mazaki/ farby (według uznania),

  • nożyczki,

  • piłeczkę ping pong.

a8536450-eeb4-4529-a178-69c8c8baf392

Wieko pudełka obracamy tak, abyśmy widzieli jego środek. Wycinamy kółko na środku kartonu (jeśli potraficie zróbcie to samodzielnie, jeśli potrzebujecie pomocy poproście rodziców lub starsze rodzeństwo). Pamiętajcie, że otwór musi być taki, aby piłeczka przez niego swobodnie przeszła (nie może być jednak zbyt duży).

Możecie zrobić tak jak my – wytnijcie kółko w wieku, a następnie odrysujcie je na białej kartce. Teraz możecie dorysować pozostałe elementy obrazka na kartce tak, aby wycięte koło stanowiło jego część np. środek kwiatka, brzuszek misia lub jak w naszym przypadku nos Klauna. Taki sposób przygotowania obrazka sprawi, że będziecie mogli wymieniać ilustracje w środku pudełka, kiedy będziecie mieć tylko ochotę. Gdy rysunki będą gotowe wrzucamy piłeczkę do kartonika/ przykrywki i poruszamy nim w rożne strony tak, aby piłeczka wpadła do wyciętej dziurki.

Miłej zabawy!

 

Przejdź do treści Przejdź do menu