Kontakt

tel: 34 3511404, e-mail: 4@przedszkolalubliniec.pl, 42-700 Lubliniec, ul. Wawrzyńca Hajdy 20

Ćwiczenia logopedyczne

ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE APARAT MOWY – PROPOZYCJE ZABAW.

Ćwiczenie nr 1

Ćwiczenie oddechowe  – celem tego ćwiczenia jest wzmacnianie mięśni pierścienia zwierającego gardło, wzmacnianie mięśni warg oraz policzków.

Potrzebne będą:

– skrawki papierowe

– słomki

Zadaniem dziecka jest zasysanie skrawków papieru i przenoszenie ich w inne miejsce. Steblusiaki podczas tego ćwiczenia wykonały „nocne niebo”. Sami popatrzcie!

UWAGA: Do tego ćwiczenia można użyć płatków śniadaniowych i dwóch miseczek.

Pamiętaj! Słomka musi być umiejscowiona pośrodku warg – nie gryziemy słomki oraz nie zatykamy otworu słomki językiem.

Otwór słomki nie może być większy niż zasysany przedmiot.

Ćwiczenie nr 2

Ćwiczenia ruchomości języka –  celem ćwiczenia jest wzmacnianie mięśni języka, napinania oraz rozluźniania czubka języka.

Potrzebne będą:

– chrupki lub żelki

– patyczek drewniany

Zadaniem dziecka jest przesuwanie językiem chrupka/żelka w górę patyczka, a następnie zjedzenie go.

MIŁEJ ZABAWY!