„My dear country” projekt eTwinning

W roku szkolnym 2022/2023 Przedszkole Miejskie nr 4 w Lublińcu, włączyło się w realizację kolejnego projektu międzynarodowego e-Twinning „My dear country”.

Wraz z przedszkolami z krajów partnerskich – z Turcji, Słowacji i Serbii realizujemy działania, które przybliżają dzieciom wartości kulturowe oraz położenie ma mapie Europy każdego z tych krajów. Do realizacji projektu zostały zaangażowane najstarsze grupy wychowanków 5-6 latki: Jeżyki i Biedronki.

Projekt rozpoczęliśmy od ankiety:

Przedszkolaki w kolejnych tygodniach podczas swoich codziennych aktywności realizowały poszczególne zadania prezentując piękno i bogactwo kulturowe naszej ojczyzny. Na początek stworzyły mapę Polski, zaznaczając na niej krainy geograficzne, najważniejsze miejsca i kraje sąsiadujące z naszą ojczyzną.

Podążając za polskimi legendami, w kolejnym zadaniu wskazały stolice Polski – Gniezno, Kraków i Warszawę oraz przedstawiły najciekawsze miejsca i budynki w Warszawie.

W trzecim tygodniu przybliżyły innym uczestnikom projektu wielkich i słynnych Polaków, którzy rozsławili nasz kraj w świecie.

W czwartym tygodniu naszego projektu „o sztuce ludowej” dzieci przedstawiły sposób wykonania „wycinanek” – popularną niegdyś formę upiększania wiejskich domostw.

W kolejnym zadaniu dzieci zaprezentowały zabawę ludową – taniec „Grozik” i zaśpiewały hymn naszego kraju.

Jednym z zadań było „kodowanie na papierze”, którego głównym celem było uświadomienie dzieciom jakie niebezpieczeństwa mogą na nie czekać w internecie i jak ich unikać.

Prezentując polską potrawę narodową przedszkolaki poinstruowały w jaki sposób przygotowuje się pierogi, a to zadanie zostało umieszczone w książce ‘storyjumper’ (https://www.storyjumper.com/book/read/153820621/644c22a02665c), która jest wspólną inicjatywą nauczycieli z placówek biorących udział w projekcie.

Przedszkolaki miały również okazję spotkać się ze swoimi rówieśnikami z Turcji, Słowacji i Serbii online, aby się poznać i przekazać sobie pozdrowienia. Spotkanie to, jak i cały projekt „My dear country” wzmocniło u dzieci poczucie przynależności do swojej ojczyzny, społeczności europejskiej i rozbudziło w nich ciekawość świata.

Spotkania nauczycieli biorących udział w projekcie – spotkania odbywały się cyklicznie poprzez platformę eTwinning.

Dzieci zaprezentowały zabawy tradycyjne, w które się bawimy w przedszkolu:

„KARUZELA”

„KÓŁO GRANIASTE”

Dzieci na tle tablicy informacyjnej dla rodziców w holu przedszkolnym.

Zakończenie projektu – rozdanie imiennych dyplomów dzieciom, które brały udział w projekcie.

Kategorie: 2022/2023